گرفتن – بردن تصویر سلفی گرفتن انتشار تصویر

گرفتن – بردن: تصویر سلفی گرفتن انتشار تصویر نمایندگان مجلس اخبار سیاسی و اجتماعی

عکاسی عجیب بعضی وکلای مردم با موگرینی پای هیات نظارت بر واکنش‌ها نمایندگان را وسط کشید

سلفی دردسر ساز

سلفی دردسر ساز

عبارات مهم : تصویر

عکاسی عجیب بعضی وکلای مردم با موگرینی پای هیات نظارت بر واکنش‌ها نمایندگان را وسط کشید

سلفی دردسر ساز

در سال 1839 میلادی، هنگامی که رابرت کورنلیوس

(RoberCornelius) دوربینش را در حیاط پشت مغازه خانوادگی ارزش در فیلادلفیا قرار داده بود و با برداشتن درپوش لنز دوربین و دویدن به درون کادر و بستن دوباره درپوش لنز دوربین بعد از گذشت 15 دقیقه، در حال به ثبت رساندن نخستین «سلفی» تاریخ بشر بود ، هیچ گاه در تصورش هم نمی گنجید که یک روز در نقطه ای از دنیا این شیوه عکاسی، مرزهای سیاست را هم درنوردد و به پارلمان کشور عزیزمان ایران نفوذ کند و جنجال به راه بیندازد.

عکاسی عجیب بعضی وکلای مردم با موگرینی پای هیات نظارت بر واکنش‌ها نمایندگان را وسط کشید

سلفی ها ی عجیب و نامتعارف نمایندگان مردم با فدریکا موگرینی در مجلس شورای اسلامی در حاشیه مراسم تحلیف حسن روحانی آنچنان هیاهو به راه انداخت که از حاشیه در متن قرار داده شد و در عوض، روحانی و بیان سوگندش به حاشیه رانده شدند و تنها به عنوان یک خبر کلی به آنها پرداخته شد. یکی از نمایندگان سلفی بگیر جهت قرار گرفتن در یک کادر با موگرینی بر روی میز نشسته و خود را بر مانیتور انداخته بود و دیگری با صورت ای بشاش و گشاده با حرکات دست و ایما و اشاره از موگرینی درخواست می کرد تا به او بنگرد و در تصویر خودگرفته او بیفتد! بعضی دیگر از وکلای مردم در بهارستان هم از مشاهده صورت به صورت موگرینی به وجد آمده و در پوست خود نمی گنجیدند.

همین خوش حالی وصف ناپذیر نمایندگان هنگام مواجهه با نماینده عالی اتحادیه اروپا تصویر العمل هایی بسیاری را نه تنها از سوی کنشگران عرصه سیاست در پی داشت که انتقادهای فراوان مردم عادی و صورت ها ی فرهنگی – هنری را نیز برانگیخت. حجم تصویر العمل ها به واکنش‌ها نامتعارف نمایندگان به گونه ای بود که بعضی از سلفی بگیران لب به عذرخواهی گشودند و بعضی دیگر هم به توجیه این اقدام خود دست زدند و عده ای هم سلفی خود با موگرینی را طبیعی خواندند! به هرروی، قرار است جهت نمایندگان سلفی بگیر از سوی هیئت نظارت بر واکنش‌ها نمایندگان پرونده ای ایجاد شود و یک به یک به این نهاد نظارتی در مجلس خوانده شوند و پاسخ های محکمه پسندی را جهت چرایی سلفی گرفتن خود با موگرینی آن هم با اعمال شاقه، ارائه دهند.

سلفی بگیران از همه رنگ

علیرغم آنچه اصولگرایان و رسانه هایشان درصدد القای آن به مردم هستند مبنی بر اینکه نمایندگان فراکسیون امید اقدام به گرفتن سلفی با موگرینی کرده اند، باید گفت که نمایندگان عضو فراکسیون ولایت و همینطور بعضی اعضای فراکسیون مستقلین نیز خواهان دیده شدن در یک قاب با موگرینی بودند. ولی اصولگرایان داخل و خارج از مجلس برآنند تا نمایندگان اصلاح طلب مردم را محکوم سازند و در حقیقت به جای تقبیح اتفاق پیش آمده، در جهت پیشبرد منافع سیاسی و جناحی خود گام بردارند.

سلفی دردسر ساز

**واکنش های گسترده

همچون سایر رویدادهای رخ داده در سپهر سیاست ایران، هنگام انتشار تصویرهای سلفی بعضی نمایندگان مجلس، شبکه های مجازی مقری بودند جهت بازتاب تصویر العمل هایی مردمان عادی و فعالان عرصه سیاست. بعضی از مواجهه ها با این تصویرهای شدید اللحن بود و بعضی تلطیف شده است و بعضی هم توجیه کننده.

عکاسی عجیب بعضی وکلای مردم با موگرینی پای هیات نظارت بر واکنش‌ها نمایندگان را وسط کشید

به طوریکه محمدمهدی همت، فرزند شهید همت در واکنشی تند راجع به این اتفاق، در پیج اینستاگرام خود نوشته بود: «خدای را شاکرم که پدرم نیست که این روزها را ببیند… چپ و راست اش به کنار (که هر دو را یکی می دانم) اینها نماینده کدام ملت هستند؟ ملتی که شرف اش را از توی رگ های بریده شهدا بدست آورده است؟ می گفت باور کنید این ها فقط به فکر خود هستند (!) و … من فکر می کنم ولی اینها با این واکنش‌ها به درد خودشان هم نمی خورند. ای کاش در مورد این ها تصمیمی گرفته می شد! … »

صادق خرازی، دیپلمات سابق کشورمان نیز با لحنی شدید در پیج اینستاگرام خود به تصویر خودگرفته نمایندگان با موگرینی تصویر العمل نشان داد و چنین نوشت:« جای آن است که خون موج زند در دل لعل ای کاش مجلس یک واحد آموزش پروتکل واکنش‌ها و اخلاق جمعی جهت نمایندگان محترم تدارک می دید که وجاهت نمایندگان محترم دستمایه نقد قرار نمی گرفت.»

اما حسام الدین آشنا مشاور فرهنگی حسن روحانی موضع ملایم تری را اتخاذ کرد و در کانال تلگرامی خود اظهارداشت:« مسئله سیاسی نیست، فرهنگی هست. ای کاش با تک تک نمایندگان محترم حاضر در آن تصویر سلفی، مصاحبه ای عمیق گرفته شود.»

سلفی دردسر ساز

در این میان افرادی هم بودند که از دریچه دیگری به داستان سلفی می نگریستند و این واقعه را آنچنان که گفته می شود، فاجعه آمیز نمی خواندند. مهدی مطهرنیا تحلیلگر پرسشها بین الملل از جمله این افراد هست. او در پیج اینستاگرام خود چنین نوشت: «این نگاه به آدمیت که هر هم نشینی … را ناشی از عقده های فرو خفته قلمداد می کند؛ جهت یک ملت بزرگ با تمدنی هزاره ای؛ بسی دردآور هست. هر تصویر گرفتن و هر نشست و برخاستی را نباید با دیده نادرست نگریست. حداقل؛ اندکی به سنت معنادار بزرگان حکمت ودین بنگریم. آیا آن ها هم با چنین نگاهی به این موارد نظر می کردند؟»

**از عذرخواهی تا عادی جلوه دادن

حجم هجمه ها و سیل تصویر العمل ها به سلفی های نمایندگان با فدریکا موگرینی آنچنان گسترده و دامنه دار بود که سلفی بگیران را مجاب به پاسخگویی کرد. فرج الله رجبی، نماینده مردم شیراز که جهت انداختن سلفی با نماینده عالی اتحادیه اروپا بر روی میز رفته و از مانیتور آویزان شده است بود، به علت این واکنش‌ها غیر متعارفش لب به عذرخواهی گشود و در کانال تلگرامی اش طی پیامی نوشت: «ابوعلی سینا می گوید: اگر جهت یک کار غلط هزار علت بیاوری می شود هزار و یک غلط .پس از انتشار تصویر اینجانب که البته در هوا غیررسمی و بعد از آخر مراسم تحلیف در فضای عمومی منتشر شد، اگرچه نمایندگان حاضر در محل از سر مطایبه مشغول گرفتن تصویر بودند ولی به هر حال اینجانب وظیفه خود می دانم از آنچه که خاطر مردم عزیز را مکدر می سازد و ناقض ارزش نمایندگی مردم است عمیقا ابراز تاسف و عذرخواهی نمایم.»

اما احمد مازنی روحانی سلفی بگیر این اقدام را امری طبیعی دانست و این حرکت را نشانه علاقه نمایندگان ملت به روابط عمیق با مردم قاره سبز دانست. رسول خضری نیز که در زمره نمایندگان خواهان تصویر گرفتن با موگرینی قرار داشت، بیان کرد که نمایندگان در حال مذاکره راجع به برجام بوده اند. او در اینباره گفته است: « قبل از اینکه این تصویر گرفته شود به اتفاق معاون پارلمانی وزارت خارجه آقای قشقاوی با موگرینی مذاکره داشتیم و در مورد پرسشها بین المللی و برجام صحبت کردیم. بعد از این مذاکره بود که ما با زن موگرینی تصویر یادگار گرفتیم. اتفاقا آقای قشقاوی تصویر یادگاری را از ما گرفت. تصویر با موگرینی غیر عادی نیست و هیچ توصیه منفی در آن وجود ندارد.»

**چرا سلفی گرفتند؟

نمایندگانی که خواهان گرفتن تصویر خودگرفته با موگرینی بودند، میراث داران مشروع آیت الله مدرس هستند و با آرای مستقیم مردم کشور عزیزمان ایران راهی منزل ملت شده است اند. از همین روی، ریشه برخوردهای نامتعارف ارزش با موگرینی درخور بررسی و واکاوی هست. ولی گفته می شود هیئت رئیسه و دست اندرکاران مراسم تحلیف هم ارزش آنها را زیر پرسش برده و مانع از ارتباط مستقیم وکلای مردم با شخصیت ها ی سیاسی شده است اند و میان آنها و هیئت های خارجی یک ردیف صندلی چیده بودند. راوی این خبر احمد مازنی نماینده مردم پایتخت کشور عزیزمان ایران بوده هست. او در صفحه توییتر خود در اینباره نوشت: «هیئت رئیسه مجلس راه ارتباط نمایندگان با مهمانان خاص را در مراسم تحلیف بستند. این یک سلیقه نیست؛ این یک نوع نگاه به نمایندگان ملت است.»

از همین روی، نمایندگان مردم ناگزیر به تجمع و صحبت پیش و بعد از مراسم با صورت ای چون فدریکا موگرینی شده است اند که در شرایط عادی قادر به گفتگو با او نیستند. پل ارتباطی آنها نیز حمید قشقاوی معاون پارلمانی وزارت خارجه بوده که هم نقش مترجم را بازی می کرده و هم عکاس باشی بوده است.

**سلفی بگیران در هیئت نظارت!

به هرروی، عکاسی های نامتعارف و عجیب نمایندگان قرار است در هیئت نظارت مجلس مورد بررسی و تحلیل قرار گیرد. علیرضا سلیمی عضو هیئت نظارت بر واکنش‌ها نمایندگان این خبر را داده و بر این باور است که تصویر خودگرفته با موگرینی نشان دهنده خود باختگی و خود کم بینی بعضی نمایندگان در برابر غرب هست. او در اینباره به مهر گفت: «در صورتی که وکلای ملت به علت اینکه این تصویرهای ارزش مجلس را زیر پرسش برده است به هیئت نظارت بر واکنش‌ها نمایندگان شکایت کنند، قطعا هیئت نظارت این واکنش‌ها دون ارزش را بررسی خواهد کرد.» این نماینده در ادامه اشاره کرده که فراکسیون امید باید موضع خود را در قبال اینگونه رفتارها نشان دهد ولی اشاره ای به رویکرد سایر فراکسیون ها نسبت به نمایندگان سلفی بگیر خود نداشته هست. این درحالی است که بنا به گفته بهرام قاسمی سخنگوی فراکسیون امید، روز گذشته در جلسه ای ویژه، واکنش‌ها نمایندگان در مواجهه با موگرینی مورد بررسی قرار گرفته است . نشستی که بنا به گفته پارسایی، جهت دامن نزدن به حواشی ترجیح داده شد که مسکوت باقی بماند. ولی تا هنگام نگارش این گزارش، سایر فراکسیون ها واکنشی نسبت به واکنش‌ها نمایندگان سلفی بگیر خود نداشته اند. به هر روی، بهارستانی ها از دل مردم کشور عزیزمان ایران بیرون آمده اند؛ نه متعلق به سرزمینی دیگرند و نه از کره دیگری پای در بهارستان گذاشته اند. از همین روی، می توان با اتخاذ نگاهی منصفانه به قضاوت این گونه رفتارها که خاص کشورهای دنیا سوم هست، نگریست.

اخبارسیاسی – افتاب یزد

واژه های کلیدی: تصویر | سلفی گرفتن | انتشار تصویر | نمایندگان مجلس | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs