گرفتن – بردن تصویر سلفی گرفتن انتشار تصویر

گرفتن – بردن: تصویر سلفی گرفتن انتشار تصویر نمایندگان مجلس اخبار سیاسی و اجتماعی

گت بلاگز اخبار پزشکی زنگ خطر چاقی کودکان به صدا درآمد

امروز مسئله چاقی و اضافه وزن محدود به بزرگسالان نیست و این مسئله روندی صعودی و رو به رشد در کودکان نیز داشته ، به طوری که چاقی کودکان در قرن حاضر به یکی از چالش

زنگ خطر چاقی کودکان به صدا درآمد

زنگ خطر چاقی کودکان به صدا درآمد

عبارات مهم : میلیون

امروز مسئله چاقی و اضافه وزن محدود به بزرگسالان نیست و این مسئله روندی صعودی و رو به رشد در کودکان نیز داشته ، به طوری که چاقی کودکان در قرن حاضر به یکی از چالش های جهانی تبدیل شده است است.

به گزارش ایسنا، تعداد نوزادان مبتلا به اضافه وزن یا چاقی و همچنین کودکان از ۳۲ میلیون نفر در سراسر دنیا در سال ۱۹۹۰ به ۴۲ میلیون نفر در سال ۲۰۱۳ زیاد کردن داشته هست. حتی در کشورهای آفریقایی به تنهایی تعداد کودکان مبتلا به اضافه وزن یا چاقی از چهار میلیون به ۹ میلیون نفر زیاد کردن یافته هست. بر اساس آمارجهانی بیش از ۸۱ درصد از کودکان سنین پیش دبستانی دارای اضافه وزن در کشورهای در حال توسعه بوده که سهم قاره آسیا بیش از ۴۱ درصد هست، این در حالی است که روند زیاد کردن چاقی در کشوهای فوق به نسبت کشورهای توسعه یافته نیز سرعت بیشتری داشته و ۳۰ درصد سریع تر هست. اگر روند کنونی اضافه وزن و چاقی در کودکان بدون هیچ افزایشی پیش رود، در کمتر از ۱۰ سال آینده بیش از ۷۰ میلیون کودک درسطح دنیا دارای اضافه وزن یا چاقی خواهند بود.

زنگ خطر چاقی کودکان به صدا درآمد

مطالعات انجام شده است حاکی از آن است که بیشترین شیوع چاقی کودکان در غرب آسیا و شرق اروپا و منطقه مدیترانه هست. در کشور عزیزمان ایران نیز بر اساس مطالعات کشوری انجام شده است روی کودکان و نوجوانان شش تا ۱۸ ساله، در حال حاضر میزان کمبود وزن و اضافه وزن و چاقی از میزان یکسانی برخوردار هست. به طوری که ۱۳.۹ درصد کمبود وزن و ۱۳.۴ درصد اضافه وزن دارند. اضافه وزن در استان های شمالی کشور و در چهارمحال و بختیاری زیاد است در حالی که در استان های جنوبی به خاص سیستان و بلوچستان کمبود وزن زیاد یدده می شودو همچنین پسرها از اضافه وزن و چاقی بیشتری نسبت به دختران برخوردارند.

با توجه به کم کردن سن مبتلا شدن به بیماری های غیرواگیر، این روند زیاد کردن چاقی در دنیا و کشور زنگ خطری است که باید قبل از بروز معضلات جدی تر نسبت به پیشگیری و یافتن چاره و درمان آن اقدام کرد و به همین علت نقش والدین به عنوان ستون مهم غیرقابل چشم پوشی است.

امروز مسئله چاقی و اضافه وزن محدود به بزرگسالان نیست و این مسئله روندی صعودی و رو به رشد در کودکان نیز داشته ، به طوری که چاقی کودکان در قرن حاضر به یکی از چالش

دکتر رویا کلیشاری در کتاب « پیشگیری و درمان چاقی کودکان و نوجوانان» می گوید که عوارض چاقی کودکان و نوجوانان تنها محدود به اضافه وزن نیست و تحقیقات انجام شده است حاکی از آن است که چاقی و اضافه وزن در کودکی و نوجوانی با بروز عوارض متعدد در سیستم های متفاوت بدن مانند فشار خون، اختلال در سطح چربی های خون و دیواره رگ های خونی، زیاد کردن سطح انسولین و بروز سندروم متابولیک و دیابت نوع ۲، عوارض کلیوی، پرسشها تنفسی، زیاد کردن خطر کیست های تخمدان در دختران و کم کردن توان جنسی در پسران و پرسشها استخوانی عضلانی مرتبط است.

کاهش وزن در بروز یا درمان بیماری های متفاوت تاثیر زیادی دارد. جهت مثال می تواند ۵۵ درصد در کاهس استرس و افسردگی، ۸۲ درصد در کم کردن بیماری های قلبی،۸۵ درصد از فوت ومیر،۸۳ درصد در اصلاح دیابت نوع ۲، ۹۵ درصد در اصلاح کیفیت زندگی، ۵۷ درصد در اصلاح میگرن و ۳۷ درصد در کم کردن التهاب کبدی موثر باشد.

دلایلی همچون اوضاع دوران بارداری مادر، وراثت و ژنتیک، تغذیه دوران شیرخوارگی، اختلالات غددی و هورمونی، مصرف دارو، رژیم و عادات غذایی، کم تحرکی، میزان خواب، علل معنوی و روانی و پرسشها خانوادگی در این بروز چاقی کودکان موثر است.

زنگ خطر چاقی کودکان به صدا درآمد

واژه های کلیدی: میلیون | کودکان | نوجوانان | مبتلا شدن | اضافه وزن | اخبار پزشکی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs